Użytkowanie firmowych i prywatnych samochodów osobowych w 2019 r.

 

            Rok 2019 niesie ze sobą wiele zmian podatkowych. Pojawią się również nowe przepisy dotyczące aut firmowych oraz prywatnych wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje.

 

 • W przypadku samochodów użytkowanych wyłącznie do celów firmowych (m.in.  ewidencja przebiegu jak w VAT) kosztem nadal będzie 100% wydatków eksploatacyjnych, m.in. paliwo, serwis itp.

 

 • W przypadku aut osobowych używanych do celów mieszanych firmowo i prywatnie kosztem będzie jedynie 75% wydatków eksploatacyjnych, czyli np. serwis, opony, naprawy, paliwo.

 

 • Podniesiony zostanie limit amortyzacji w przypadku zakupu aut osobowych (obecnie 20 tys. euro) do kwoty 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych.

 

 • Koszty leasingu: 
  • w przypadku aut osobowych do 150 tys. zł –  wydatki związane z leasingiem  nie będą objęte limitem 75% zaliczenia w koszty z zastrzeżeniem, że jeżeli w racie leasingu zawarte będą także opłaty eksploatacyjne (np.: serwis, wymiana opon), to ta część raty będzie objęta limitem 75%, a sam koszt finansowania nie.
  • auta osobowe droższe niż 150 tys. zł  – kosztem uzyskania przychodu będzie tylko ta część czynszu inicjalnego i każdej raty, która proporcjonalnie do ceny samochodu nie przekracza 150 tys. zł (225 tys. jeśli auto jest elektryczne).

   Na starych zasadach można będzie zaliczać w koszty umowy zawarte do końca 2018 roku. Jednak po 31.12.2018 roku nie mogą one być zmieniane” lub „odnawiane, gdyż to spowoduje konieczność rozliczania na nowych zasadach.

 

 • Zniesiony będzie obowiązek prowadzenia tzw. kilometrówki w przypadku samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku firmowego, wykorzystywanego do celów związanych z działalnością gospodarczą. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczymy 20% poniesionych wydatków.