Od 1 lipca 2018 wchodzi w życie ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która wprowadza obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich wyłącznie w postaci elektronicznej.

Zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy będą wystawiane w systemie informatycznym ZUS, gdzie są zgromadzone dane pacjenta, pracodawcy, płatnika składek oraz jego rodziny.
Wystarczy wprowadzić pesel pacjenta, aby wygenerowały się wszystkie dane potrzebne do wystawienia e-ZLA. Po wystawieniu e-zwolnienia będzie ono automatycznie zapisywane w bazie ZUS i widoczne na profilu PUE ZUS, jeżeli płatnik takowy profil posiada.
Aby lekarz mógł wystawić elektroniczne zwolnienie, będzie musiał mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) lub zintegrowaną z PUE aplikację. Musi posiadać też certyfikat portalu PUE lub podpis elektroniczny na ePUAP (Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej), aby mieć możliwość podpisywania e-zwolnień.
Lekarz nie będzie musiał dostarczać i przechowywać papierowej kopii zwolnienia lekarskiego, a pracodawca będzie miał natychmiastową wiedzę na temat wystawionych zaświadczeń.
W przypadku gdy wystawienie zaświadczenia lekarskiego w formie elektronicznej nie jest możliwe – nie ma prądu,bądź dostępu do internetu albo jest problem z „certyfikat i lekarz nie może uwierzytelnić swojego podpisu – należy wówczas wystawić zaświadczenie w formie papierowej. Poradnia powinna mieć wydrukowane czyste formularze na wszelki wypadek. Po wpisaniu danych pacjenta, lekarz powinien je podpisać i przybić pieczątkę. Zwolnienie wystawione w takim trybie musi być wprowadzone do bazy ZUS w ciągu 3 dni roboczych.
Wprowadzenie e-zwolnień, ma na celu usprawnienie czynności związanych z wystawianiem zwolnień lekarskich.