Obowiązek weryfikacji podatnika VAT

 

          Sprawdzenie czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT to dziś elementarna konieczność.

Jeżeli firma dokona zakupu i odliczy podatek VAT od kontrahenta niezarejestrowanego  jako podatnik VAT czynny, urząd może to odliczenie zakwestionować i nałożyć 100 % sankcję z tytułu nieuprawnionego zawyżenia podatku do odliczenia. Może to również zostać uznane jako próba wyłudzenia podatku VAT.   

 

 

Podobnie jest w przypadku transakcji sprzedaży krajowej rozliczanej z zastosowaniem tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia.Urząd skarbowy może nałożyć dodatkowe zobowiązania podatkowe, jeżeli nabywca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

 

Każda firma przed dokonaniem transakcji powinna dołożyć należytej staranności, aby zweryfikować swojego kontrahenta. Sam podatnik może być n

ieświadomy, że został mu odebrany status czynnego podatnika VAT. Urząd skarbowy, nie ma obowiązku informowania przedsiębiorcy, że został on wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT.

 

Jak sprawdzić status podatnika VAT?

 

Ministerstwo Finansów uruchomiło na swoim portalu stronę : https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/ , na której można łatwo uzyskać informację, czy kontrahent nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony. Wystarczy wpisać NIP kontrahenta.
Usługa jest dostępna również na urządzeniach mobilnych, co ułatwia dostęp do danych.

W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych status kontrahenta można sprawdzić w bazie VIES. Udostępnia ją Komisja Europejska pod adresem: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl . Znajdują się w niej firmy zarejestrowane jako podatnik VAT-UE.

 

Można również wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zweryfikowanie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT lub uzyskać tą informację telefonicznie.

Weryfikacja kontrahenta pod kątem możliwości odliczenia podatku VAT, to obowiązek każdego przedsiębiorcy w momencie dokonywania transakcji.